Pavel Trojan jr. – dirigent

PAVEL TROJAN jr. (*1984)
Od pěti let se pod vedením profesorky Magdy Jiříkovské věnoval hře na klavír. Hudbu začal komponovat během studií na gymnáziu, kdy podle stejnojmenné knihy Romaina Rollanda napsal muzikál Petr a Lucie (2000). Povzbuzen vřelým přijetím se rozhodl skladbu studovat – byl přijat na Pražskou konzervatoř do třídy profesora Eduarda Douši. Vedle komorní tvorby složil také hudbu k několika francouzským animovaným filmům a dokončil druhý muzikál – Alena (2002). Jako svou absolventskou skladbu napsal Vokální symfonii R.U.R. (2006) pro soprán, mezzo-soprán, baryton, smíšený sbor a symfonický orchestr volně inspirovanou Čapkovým dramatem. Ve studiu skladby pokračoval u prof. Václava Riedlbaucha na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze (HAMU), kde taktéž absolvoval obor Hudební management.

Na Pražské konzervatoři také vystudoval obor dirigování, a to pod vedením profesorů Košlera, Farkače a Němcové. V lednu 2012 úspěšně absolvoval s Talichovým komorním orchestrem, kde v premiérovém uvedení zazněla Fantazie pro housle a orchestr mladého skladatele Jiřího Kabáta.

Od roku 2011 vedl orchestr Šarbilach. V listopadu 2012 dirigoval PKF – Pražskou komorní filharmonii na benefičním koncertu pro Výbor dobré vůle Olgy Havlové. V březnu 2013 se představil se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu v pražském Rudolfinu a v květnu 2014 jako dirigent debutoval na Pražském jaru, kde řídil Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v Obecním domě. V říjnu 2014 v čele Juventus Collegium FOK poprvé vystoupil na festivalu Struny podzimu. V dubnu 2015 s velkým úspěchem debutoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, v květnu 2015 pak poprvé stanul v čele Komorní filharmonie Pardubice. V srpnu 2015 poprvé vystoupil s Plzeňskou filharmonií na festivalu v Kladrubech a v září rovněž na openair galakoncertu.

Pro slavnostní otevření evangelického kostela Jana Milíče z Kroměříže na pražském Chodově napsal kantátu Milicius (2007). V červnu 2009 zazněl v premiérovém nastudování Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pražském Rudolfinu jeho písňový cyklus Julie – Jane zkomponovaný na texty britského básníka Thomase Hardyho. V dubnu 2010 byla poprvé uvedena jeho Sinfonietta pro komorní orchestr volně inspirovaná Bulgakovovým románem Mistr a Markétka a v létě roku 2011 v premiéře zazněla orchestrální suita Sulamit. V říjnu 2013 zakončil svá studia skladby na pražské HAMU premiérou Vokální symfonií č. 2 “Člověk a vesmír” zkomponované na texty svého dědečka Jakuba S. Trojana.

Na přelomu let 2008 a 2009 studoval několik měsíců skladbu pod vedením prof. Juliana Philipse v Londýně, kde také složil hudbu k tanečnímu představení Pecking Order (v londýnském divadle The Place).

Komponuje hudbu k divadelním inscenacím, především režiséra Pavla Ondrucha – Julius Zeyer: Sulamit (2010), Dario Fo: Náhodná smrt anarchisty (2010), Karel Čapek: Bílá nemoc (2010), Joe Penhall: Bavič (2011), Emily Brontëová – Pavel Ondruch: Na větrné hůrce (2011). Zkomponoval také hudbu k inscenaci Goldoniho Poprasku na laguně (režie Kateřina Glogrová, Divadlo DISK) či k filmu Davida Krále Rok 66 (2010). V roce 2012 byl s velkým ohlasem ve Východočeském divadle Pardubice uveden scénický melodram Trójanky podle Eurípidovy hry. Od ledna 2012 byl v pražském Divadle Semafor uváděn muzikál Sedmero havranů, ke kterému zkomponoval hudbu.

Od dětství hrál v divadle – začínal coby člen Dětské opery Praha na půdě Divadla Kolowrat, později se objevil v hlavních rolích muzikálů Rychlé šípy a Bylo nás pět (uváděno v Divadle Na Vinohradech a ve Stavovském divadle). Věnoval se také televiznímu herectví – v České televizi ztvárnil hlavní roli v seriálu Karla Smyczka Dobrá čtvrť, později účinkoval v seriálu Pojišťovna štěstí. Vystupoval také v představeních pražského Divadla Viola.

Napsat komentář